گرجستان : تلاش تولیدکنندگان برای مداخلۀ دولت جهت جلوگیری از دامپینگ سیمان توسط ترکیه

شرکت‌های تولیدکنندۀ سیمان در گرجستان از دولت خواسته‌اند تا ، در راستای حمایت از تولید داخل ، جلوی واردات بی‌رویۀ سیمان از خارجِ کشور را بگیرد.

پایگاه خبری پرایم نیوز ، با درج خبری به نقل از دست‌اندرکاران صنعت سیمان گرجستان ، در وبسایت خود می‌نویسد ترکیه مقادیر مُعتنابهی مصالح ساختمانی ( مِنجمله سیمان ) تولید می‌کند که بخش چشمگیری از آن‌ها مازاد نیاز داخلی‌اش هستند . در همین اثناء و به موازات افزایش حجم تولیدات ، ارزش پول ملی ترکیه لیر پایین آمده و همین امر به ترک‌ها کمک کرده تا بتوانند سیمان‌شان را 30 تا 40 درصد ارزان‌تر از ارزش بازاری در کشورهای همسایه همچون گرجستان بفروشند.

در این زمینه ایراکلی ماخارولیدزه ، مدیر بازرگانی واحد تحت مدیریت سیمان هایدلبرگ در گرجستان ، می‌گوید : ” ما مخالف واردات سیمان و کلینکر نیستیم . در سطح گرجستان چهار دستگاه آسیاب سیمان وجود دارد که برای تداوم فعالیت‌هایشان واردات کلینکر ضروری است . از طرفی ، هوا دارد رفته رفته گرم میشود و به تبع آن ، ساخت و ساز نیز رونق خواهد گرفت . پس ، برای حفظ توازن بازار ، به واردات سیمان نیز نیاز خواهد بود ، اما به اندازۀ لازم . متاسفانه ، در حال حاضر ، با در نظر گرفتن احجام فعلی واردات ، عملاً امکان رقابت از تولیدکنندگان داخلی سلب شده است .”

به زعم پرایم نیوز ، مقارن شدن این موضوع ( دامپینگ سیمان ) با شیوع خفیف کرونا در سطح گرجستان منجر به تشدید مشکلات تولیدکنندگان گرجستانی شده است.

.پرایم نیوز می‌افزاید 273 کیلومتر مرز زمینی مشترک بین گرجستان و ترکیه نظارت بر روند واردات کالا از آن کشور را مشکل ساخته است

منبع : سِمنِت