منطقه آزاد اروند

 

منطقه آزاد اروند در فضایی به مساحت ۳۷۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس واقع شده و شهرهای آبادان ، خرمشهر و مینوشهر (جزیره مینو) را در برگرفته .  از کل مساحت اراضی این منطقه ،  ۸۶۰۰ هکتار به فعالیت‌های صنعتی و ۴۸۰۰ هکتار به سایر بخش‌ها در زمینه های بازرگانی ،گردشگری و اداری و ۳۸۰۰ هکتار به بخش‌های بندری ، انبارداری و و ترانزیت اختصاص یافته‌است . وجود آب شیرین فراوان و رودهای بهمنشیر ، کارون و اروندرود و امکانات دیگر مانند حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی به داخل و خارج کشور و فرودگاه آبادان و فاصلۀ کم با کشورهای همجوار ( عراق و کویت ) از مزیت‌های ممتاز منطقۀ آزاد اروند است.

ایجاد منطقه آزاد صنعتی و تجاری اروند در شهرهای آبادان و خرمشهر در سال های اخیر اهمیت و موقعیت تأثیرگذار این دو شهر را دو چندان کرده است.

در سال 1397 ، طیف گسترده ای از کالاها از گمرک منطقه آزاد اروند صادر شده که مقصد آنها عمدتاً کشورهای حاشیۀ خلیج فارس بوده است .  اصلی ترین اقلام کالایی که ، علاوه بر سیمان و کلینکر و مصالح ساختمانی ، از گمرک اروند صادر شده اند عبارت بوده اند از : خشکبار ، میوه جات تازه ، زعفران ، منسوجات ، پروفیل های فلزی ، پوشاک ، لبنیات ، انواع سنگ ها ، محصولات بهداشتی ، شکلات ، شیرینی جات ، میله ، مرکبات ، دستگاه ها و ادوات صنعتی .