عرضۀ ۴۷۱ هزار تن سیمان ۲۱ شرکت تولیدی کشور

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما از بورس کالای ایران ، در تاریخ 31 خرداد 1400، اقلامی چون ۴۷۱ هزار تن محصولِ سیمانِ ۲۱ شرکت تولیدی کشور ؛ ۱۲۰ هزار و ۱۰ تن ورق گرم اِچ . آر، یک هزار و ۵۰۵ تن مس مفتول ، ۲۰۰ تن مس کاتد ، ۳۸۰ تن سیم و مفتول مسی ، ۱۰۰ تن شمش روی ، ۵۰۰ تن شمش چدن در تالار بورس کالا عرضه شد.

طبق این گزارش ،  علاوه بر کالاهای فوق ،  ۷۴ هزار و ۷۰۰ تن قیر و عایق رطوبتی نیز در تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه خواهد شد.

تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمیِ بورس کالای ایران نیز میزبان عرضۀ ۳۴ هزار و ۹۱۴ تن مواد پلیمری، ۲۵۴ تن قیر و ۴ هزار و ۶۰ تن روغن پایه خواهد بود.

بازار فرعی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد عرضۀ یک هزار و ۲۱۴ تن دودۀ صنعتی و ۱۰۰ تن تیشو است.

در این زمینه ، عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان به «دنیای اقتصاد» گفته: اگرچه چند شرکت سیمانی برای پذیرش در بورس کالای ایران اعلام آمادگی کرده اند، اما رونق این نحوه معامله و تسری آن به سایر تولیدکنندگان این بخش نیاز به روشن شدن قوانین حاکم بر معامله سیمان در این بازار دارد. به زعم شیخان ، در سال های گذشته نیز سیمان در بورس کالا عرضه شد، اما استمرار قوانین نرخ گذاری دستوری برای فروش سیمان در بورس کالا باعث شد تا این بازار رونق نگیرد و پس از مدتی نیز عرضۀ سیمان در آن متوقف شود. در این شرایط گسترش این نحوه فروش و موفقیت آن کاملا وابسته به قوانین حاکم بر این نحوه معامله خواهد بود. شیخان معتقد است اگرچه فروش سیمان در بورس کالا در هیچ جای دنیا رواج ندارد، اما با توجه به شرایط بازار ایران ، استفاده از بورس کالا برای تعیین نرخ و فروش محصول می تواند مثبت باشد.

پست های مشابه

No posts found!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.