صنعت سیمان روسیه در مسیر رونق تولید

پایگاه خبری اِسمِرک ، واقع در سنت پترزبورگ روسیه ، گزارش داده که در سال 2019 میلادی حجم کل تولیدات کارخانجات سیمان روسیه ، با 7/4 درصد افزایش در قیاس با سال 2018 ، به 57/7 میلیون تن رسیده . به زعم اِسمِرک ، در نخستین ماه از سال جاری میلادی ( ژانویه ) نیز روند تولید سیمان همچنان فزاینده بوده ، چندانکه حجم تولید ، با 9/6 درصد افزایش نسبت به ژانویۀ 2019 ، به 2/4 میلیون تن رسیده است .

در این زمینه ، میخائیل اِسکورخود ، رئیس اتحادیۀ تولیدکنندگان سیمان روسیه و نیز مدیرعامل شرکت سیمان یوروسِمِنت ( بزرگترین تولیدکنندۀ سیمان در کشور روسیه ) ، در مصاحبه با اِسمِرک گفته : “در حال حاضر ، 65 کارخانۀ سیمان در روسیه وجود دارد که رویهم رفته توان تولید سالانه حدوداً 114 میلیون تن سیمان را دارند ، منتهی چندین و چند عامل همچون کمبود سوخت ، تمدید تحریم‌های اقتصادی از سوی اتحادیه اروپا و . . . . باعث شده تا کارخانجات با تقریباً نیمی از ظرفیت‌شان کار کنند .” اِسکورخود می‌افزاید:” ظرف 10 سال گذشته ، بیش از 15 میلیارد دلار آمریکا صرف نوسازی و ارتقاء کارخانجات سیمان روسیه شده است . نتیجۀ این سرمایه‌گذاری هنگفت آن بوده که 36 میلیون تن به ظرفیت تولید سالانه کارخانجات افزوده شده و ضمناً سهم “فرآیند خشک” در خط تولید آنها نیز به بیش از 70 درصد رسیده است .”

اِسکورخود معتقد است در صورت برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی و نیز افزایش بهای نفت این امکان وجود دارد تا در انتهای سال 2023 میلادی مصرف سیمان در روسیه حتی به 85 میلیون تن هم برسد. وی از اجرای طرح‌های جدید انبوه‌سازی توسط دولت ( با مشارکت بخش خصوصی ) در کنار ترویج و توسعۀ روزافزون استفاده از رویه‌های بتنی در راه‌ها ( بجای آسفالت) از اصلی‌ترین محرک‌های مصرف سیمان یاد می‌کند.

گفتنی است بطور متوسط 40 درصد از سیمانی که سالانه در روسیه مصرف می‌گردد صرف ساخت ابنیۀ مسکونی می‌شود .

منبع : سِمنِت