بندر فریدونکنار

  بندر فریدونکنار در سال ۱۳۶۹ بعنوان بندر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید ؛ عملیات توسعۀ آن ، با اعمال اصلاحاتی در طرح اصلی ، از سال ۱۳۷۴ شروع و در پایان سال ۱۳۸۱ ساخت اسکله ، موج شکن ها و حوضچه آن به اتمام رسید . در دی ماه ۱۳۸۵ پس از بازدید ریاست جمهوری وقت از استان مازندران ، شناسایی بندر فریدونکنار به عنوان مرز مجاز دریایی مورد تصویب قرار گرفت و در نیمه اول ۱۳۸۶ بندر فریدونکنار با توجه به اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی وبا اعمال حاکمیت سازمان بنادر و دریانوردی به بخش خصوصی واگذار شد و در نهایت پس از طی مراحل قانونی ، این بندر چند منظوره در ۲۱ بهمن ۱۳۸۶ فعالیت خود را رسماً آغاز کرد.

بندر فریدونکنار ، به لحاظ گسترش روز افزون مبادلات بازرگانی با کشور های حاشیه دریای خزر، با داشتن حدوداً ۶۹ هکتار اراضی و با با برخورداری از استعدادهای بسیار خوب و جاذبه های بی نظیر طبیعی-گردشگری  در۱۰۰ کیلو متری اداره کل بنادر و کشتیرانی استان مازندران (بندر نوشهر )واقع شده است.

این بندر از طریق جاده های هراز و فیروزکوه به مرکز کشور متصل است . گرچه بندر فریدونکنار بندری با فعالیتهای چند منظوره در نظر گرفته شده ، اهمِّ اولویت های کاری آن عبارتند از : تخلیه و بارگیری غلات وکالاهای عمومی(جنرال کارگو ).

کارخانجات سیمان مازندران ( 97 کیلومتر ) ، سیمان کیاسر ( 139 کیلومتر ) ، سیمان فیروزکوه ( 146 کیلومتر ) و سیمان فراز فیروزکوه ( 151 کیلومتر ) به ترتیب نزدیکترین کارخانجات تا بندر فریدونکنار هستند .